Philippines kids 03

Filipiny informacje turystyczne 01

Filipiny informacje turystyczne

W ramach wstępu – nie wyobrażam sobie serwisu turystycznego, oferującego wyprawy życia na Filipiny, gdzie konkretne informacje turystyczne zostałyby pominięte. Nawet jeśli ktoś nie skorzysta z naszej oferty to powinien być świadomym podróżnikiem. Na co uważać? Tak, możecie usłyszeć wiele baśni i legend w tym temcie od osób, które “na chwilę” były na Filipinach. Czas rozliczyć się z tymi opowieściami i odpowiedzieć wyczerpująco na temat pt.”Na co uważać na Filipinach?”.
Filipiny informacje turystyczne z górnej półki.

Philippines kids 01

Szacunek do “białego” człowieka

Zapewne przed wyjazdem do Filipin będziecie próbowali zasięgnąć porad od osób, które tam były. Natomiast być tam, a dobrze poznać Filipiny (i Filipińczyków) to już dwie różne sprawy.
Pamiętam jak jeden z podróżników był przerażony Manilą (był bodajże z Anglii, nie wiedzieć czemu mają tam jakąś fobię na punkcie Manili), bo gdy wyciągnął portfel to dzieci zaglądały co on tam ma:)
Straszne, prawda? Aż ciarki przechodzą człowiekowi po plecach, że takie rzeczy dzieją się na świecie 🙂
Już tłumaczę tę sytuację – dzieci na Filipinach często tak mają, że muszą wszystko zobaczyć, co jak gdzie wygląda, czasem nawet zajrzeć komuś przez okno, poskakać sobie po dużych kamieniach nad wodą. Dzieci tam są bardzo aktywne, czasem głośne. To często biedne dzieci, po prostu ciekawe życia. Co nie oznacza, że od razu mają ochotę coś Wam “zajumać”.
Na Filipinach panuje bardzo duży szacunek do “białego” człowieka.

Philippines kids 02
Philippines kids 02

Biedne dzieci

Przestrzegano mnie przed Manilą, ale to nie na wyspie Luzon i nie w Metro Manili poczułem się osaczony. W jakim sensie osaczony? Na pewnej nieturystycznej wyspie (a konkretnie w samej jej stolicy) zdarzyło się, że grupka małych dzieci próbowała wymusić pieniądze, ale niekoniecznie na turystach, po prostu chcą pieniędzy od wszystkich ludzi jakich napotkają na swojej drodze. Można dać im po 1 PHP (czyli ok. 0,07 PLN) i będzie spokój.
Można również nic im nie dać. Przetestowałem oba scenariusze i te dzieci nie są groźne.
Czasem z tymi dziećmi jest jeszcze matka.
W moim mniemaniu to jeszcze nie jest dramat, a jedynie niekomfortowa sytuacja z jaką trzeba się w Azji oswoić. Dramatem mogłyby być np.te dzieci, które kradną w Łodzi miedziane klamki w kamienicach lub części / akcesoria od aut, aby mieć na chleb.
W Polsce niby nikt Cie osacza, ale w dużych miastach pojawiają się jednak różne “nieprzewidzane wydatki”.

Philippines kids 03
Philippines kids 03 Maczeta 01

Maczety

Na koniec dzisiejszego wpisu – chyba najciekawszy temat:)
Im dłużej przebywa się na Filipinach, tym bardziej pewne rzeczy można potraktować jako normalny stan rzeczy. Czasem brak Internetu, czasem brak prądu, czasem jest ciężko zamówić taxi w Manili (duże korki). Jednak przebywając tam kwartał okazało się, że pewną rzecz (która może zaskoczyć początkującego turystę) uznałem za normalną:)
Otóż rozmawiałem z kumplem, który opowiadał mi historię jak był w nocy na bazarze z owocami w Illinois, a tam Kupcy biegali z maczetami 🙂
Chwilę się zastanowiłem i faktycznie – może to być szokujące dla europejskiego turysty, a ja posługiwanie się maczetami uznałem za coś normalnego lub przynajmniej za nic nadzwyczajnego 🙂
To jest ta kwestia – czy jesteś w danym miejscu turystą, a czy przenikasz przez ten klimat.
Ja turystą byłem przez pierwsze 2 tygodnie, a później coraz mocniej i głębiej – przeniknąłem przez ten filipiński klimat. Dlatego dla mnie normalną rzeczą stało się to, że na Filipinach z maczetą nie biega zbir, który chce kogoś skrzywdzić, tylko ludzie, którzą chcą pokroić kokosa prosto z palmy (patrz zdjęcie powyżej ^ i zdjęcie poniżej), ananasa lub jeszcze inny owoc, a czasem maczeta może im służyć np. do otwierania owoców morza.
Filipiny informacje turystyczne (22.07.2019).

Maczeta 02
Maczeta i kokosy (Filipiny informacje turystyczne)

Filipiny informacje turystyczne, finałowe podsumowanie:

Filipiny informacje turystyczne – podsumowanie:
Nie ma się czego obawiać na Filipinach:)
Nawet maczety nie powinny być Wam straszne, bo są używane do całkiem innych celów. Co kraj to obyczaj:)
I nigdy nie można zapominać o tym, że panuje tam szacunek do goscia, jak i szacunek do “bialego” czlowieka. Pomimo, ze warunki w Azji są nieco inne niż w Europie – ludzie też są nieco inni i w tym temacie można się bardzo pozytywnie zaskoczyć:)

Będzie druga część tego tematu, czy też będzie tak kolorowo? Przekonacie się o tym niebawem:)
Pozdrawiam,
Sławomir (contact: info@philippines.pl )

3 myśli na temat “Filipiny informacje turystyczne 01

Dodaj komentarz