Elephant Manila ZOO

01. Animals: Manila ZOO part1: Słonie w Azji

Metro Manila

Słowem wstępu – kiedy jeszcze nie byłem na Filipinach, słyszałem od niektórych osób jaka to Manila jest niebezpieczna, co nie do końca jest prawdą – jest taka tak samo niebezpieczna jak każde inne duże miasto na świecie. Manila posiada jednak wiele pięknych i zjawiskowych miejsc, przez co moim zdaniem nie warto od razu lecieć na inną wyspę.
Ktoś mógłby powiedzieć, że aby zobaczyć słonie w Azji to należy polecieć do Kambodży 🙂 Oczywiście można i tak. Aczkolwiek to właśnie Filipiny posiadają najwięcej różnorodnych miejsc i atrakcji, jest to idealne miejsce do zaawansowanej, egzotycznej turystyki.
Wystarczy dolecieć samolotem do Manili, udać się do hotelu, odpocząć, a następnego dnia zamawiamy taxi przez aplikację Grab i jedziemy do Manili ZOO, gdzie już na starcie zobaczymy jak wyglądają “słonie w Azji” 🙂
Jest oczywiście o wiele więcej zwierząt w tym ZOO, jak w innych parkach na Filipinach. Część z tych zwierząt przedstawię w kolejnym wpisie.
Póki co możecie obejrzeć Słonie w Azji, a konkretnie w wielkiej metropolii Metro Manila.

Słonie w Azji

Słoń azjatycki jest najmniejszym przedstawicielem słoniowatych współcześnie żyjących. Samice są zwykle niższe od samców i osiągają 2,5 metra wysokości w kłębie, podczas gdy samce 3 metry. Słonica może ważyć do 3 ton, a samiec Słoń nawet do 5 ton.
Głowa. Na głowie Słonia azjatyckiego widnieje kilka charakterystycznych wyniosłości. Jedną najbardziej szczytową, osadzoną nad czołem, tworzą dwa dobrze widoczne, przedzielone środkową bruzdą guzy (podobno nazwano to “kokiem”) i prawdopodobnie jest spuścizną po olbrzymim guzie występującym u wymarłych już krewnych – mamutów. Czoło jest płaskie, a nawet lekko wklęsłe, od szczytowych wypukłości oddziela go zaś podłużne wgłębienie. Między czołem (kością czołową) a kością nosową (nasadą trąby), jest trzecia wyniosłość, dająca przy patrzeniu na słoniowy profil wrażenie garbu przechodzącego w trąbę. Skronie są mocno zaznaczone wklęśnięciem, tuż nad wypukłym łukiem oczodołu.
Skóra Słoni azjatyckich jest bardziej delikatna, mniej sucha i pomarszczona niż u Słonia afrykańskiego. Słonie żyjące w Azji są wyposażone w mniejsze w porównaniu z afrykańskim krewnym uszy.
Słonie azjatyckie są najbardziej owłosionymi przedstawicielami współczesnych słoniowatych. Pomimo tego, że na pierwszy rzut oka owłosienia prawie nie widać, to po bardziej wnikliwych oględzinach, stwierdza się pojedyncze, krótkie, ciemne włoski, rozproszone po całym ciele.
Potężne ciosy będące zębami siecznymi (siekaczami), błędnie nazywane kłami, wyrastają tylko u osobników płci męskiej, u samic słoni azjatyckich są one bardzo małe i krótkie (ciosiki), niewidoczne na zewnątrz. Służą do zdzierania kory drzew, powalania drzew, przesuwania ciężkich przedmiotów, dłubania w ziemi, wygrzebywania najróżniejszych korzeni i minerałów. U samców są atrybutem siły, doświadczenia i kwestią wieku. Służą też do sporadycznych walk pomiędzy samcami. Słonie w Azji nie posiadają kłów.


Dalsza wyprawa po ZOO w Metro Manili:
http://philippines.pl/manila-zoo-python-palawan-bearcat/

Jesteśmy również na Facebooku:
https://www.facebook.com/PhilippinesPL/

3 myśli na temat “01. Animals: Manila ZOO part1: Słonie w Azji

Dodaj komentarz