Philippines Makati

Filipiny informacje praktyczne 02

Filipiny informacje praktyczne

Filipińczycy są z natury dobrymi ludźmi, mają szacunek do “białego” człowieka i będą świadomi tego, iż jesteś gościem w ich kraju.
I chociaż sami nie wiele mają, często będą chcieli się z Tobą tym podzielić, nie licząc przy tym na nic, jedynie na twoje towarzystwo.

Natomiast tak jak w każdym kraju – są dobrzy ludzie i źli ludzie. Jako obywatele Polski – coś na ten temat powinniśmy wiedzieć 🙂
Liczba mieszkańców Filipin to 105 może już 110 000 000 i stale rośnie. Także sumarycznie nawet przy bardzo małym odsetku tych “złych ludzi o niecnych zamiarach” – są matematyczne szanse, że kiedyś kogoś z nich spotkamy 🙂
Nie będą to jednak zamaskowane osoby jak terroryści czy coś w tym stylu – nic z tych rzeczy – będą to ludzie, którzy wyglądają zwyczajnie.
Będąc w Metro Manili udało mi się 2 razy miec przyjemność, aby spotkać ten typ ludzi.

Morning taxi Philippines
Morning taxi (Metro Manila)

Metro Manila: poranne taxi

Wiele razy zamawiałem taksówki przez aplikację Grab i o ile często nie ma wolnej taxi (duże korki w Metro Manili), o tyle zawsze kierowca brał kwotę podaną w aplikacji.
Raz zamówiłem taxi z samego rana (przez aplikację GRAB), bodajże była 5-6 rano (od razu po przyjezdzie do Manili z innej wyspy) i co się okazało – taksówkarz policzył sobie więcej, niż było pokazane w aplikacji i po prostu nie wydał mi reszty:) Groszowe sprawy (7-10 PLN), ale jednak.


Rambo Manila
Horse Rambo (Metro Manila)

Koń Rambo

Gdy nie miałem jeszcze Internetu w telefonie (czyli nie mogłem skorzystać z GRAB) chciałem wrócić z ZOO w Manili do hotelu, nie było jednak taksówki, a był dorożkaż, który powiedział, że chętnie zawiezie mnie pod sam hotel.
Przewiózł mnie kawałek do głównej ulicy (bardzo dłuugiej głównej ulicy) i zażądał holendarnej kwoty, zapłaciłem mu małą część tej kwoty, jakieś 1000-1200 PHP (70-100 PLN) i byłem zmuszony samemu trafić do hotelu, co finalnie skutkowało sprawdzeniem mojej orientacji w terenie i tego jak radzę sobie w niezbyt komfortowej sytuacji (podczas gdy w hotelu kończyła mi się niebawem doba hotelowa). Dla porównania – z aplikacją GRAB za kwotę rzędu 1000-1200 PHP można przejechać z połowę Metro Manili (26milionowej metropolii).
Co ciekawe, rozmawiałem kiedyś z kumplem, który może nie spędził tyle czasu na Filipinach co ja, natomiast był tam pierwszy i był tam już kilka razy (wyprawy w stylu miesiąc, a później po 2-3tygodnie), więc jego pomoc i wiedza też może się okazać nieoceniona, od słowa do słowa i kumpel powiedział mi, że też kiedyś po Manili jechał z dorożkażem, który chciał na nim wymusić zapłatę znacznej sumy pieniędzy, a jego koń miał na imię “Rambo”. WOW. Koń mojego dorożkaża również miał na imię “Rambo” 🙂
Okazuje sie, że prawdopodobnie mieliśmy do czynienia z tym samym człowiekiem, woźnicą, który kierował koniem o imieniu “Rambo” i w dodatku próbuje dorobić się na nim fortuny 🙂


Manila Makati
Beautiful modern buildings (Makati)

Filipiny informacje praktyczne – na co uważać? Metro Manila podsumowanie.

Sumarycznie: zdarzyło mi się zgubić w Manili (bez Internetu o to nietrudno), raz zgubiłem orientację w terenie, raz nie mogłem zamówić taksówki i wracałem na piechotę – w nocy przez kilka godzin z innej dzielnicy do Makati. Nikt mnie nie napadł, ani nie zrobił mi krzywdy. Tak więc historie o Manili są w mojej opinii grubo przesadzone:) Może i jest bieda, ale tak właśnie wygląda Azja. Jest tam dużo kontrastów – z jednej strony duża bieda i szare kamienice z jedną, prowizoryczną łazienką na piętro, a z drugiej strony – piękne, podświetlane w nocy, monumentalne wieżowce (ciężko o takie widoki w Polsce – patrz zdjęcie powyżej).
Jeśli nie chcecie niepotrzebnie wydawać kasy to po prostu unikajcie tego dorożkaża ze zdjęcia (2 zdjęcia powyżej, prawa strona) i jego konia “Rambo”. Jak widać największe prawdopodobieństwo w Metro Manili jest takie, że traficie właśnie na niego i będzie chciał Was gdzieś podrzucić:) Dzięki temu wpisowi będziecie już świadomi – jak kosztowna to będzie podróż 🙂

PS. Jesteśmy również na facebooku, gdzie z lekkim opóźnieniem będą umieszczane informacje na temat nowych wpisów:
https://www.facebook.com/PhilippinesPL/

PS.2 Sprawdźcie również poprzednie praktyczne informacje dotyczące Metro Manili, jak i całych Filipin:
http://philippines.pl/filipiny-informacje-turystyczne/

Pozdrawiam,
Sławomir

10 myśli na temat “Filipiny informacje praktyczne 02

 1. Czy 25 000 PLN wystarczy na miesięczne wakacje na Filipinach dla 2 osób?
  Oczywiście mówimy o zaawansowanej turystyce, a nie leżeniu wyłącznie plackiem na basenie przy hotelu 🙂
  Pozdrawiam,
  G.

 2. Dzień dobry,
  chciałabym zapytać czy są jeszcze wolne miejsca na Wyprawę życia do Filipin w marcu 2020 roku?
  Znalazłam informację tutaj i jestem zainteresowana:
  http://philippines.pl/filipiny-travel/

  Tak przy okazji – reprezentuję firmę wykonującą strony i sklepy internetowe i chciałabym zapytać czy potrzebują Państwo takich usług? Mamy siedemnaście lat doświadczenia, wykonaliśmy ponad 3200 stron i sklepów, oferta i ceny są dostosowane do możliwości jednoosobowych działalności, małych i średnich firm. Działamy sprawnie, wyręczając klienta w wielu rzeczach.

  Serdecznie zapraszam do kontaktu.

  Marta Barg

 3. Hello
  I trust that this message finds you well.
  I work for an SEO agency in Sweden but currently I am on maternity leave so I am just reaching out to see whether you would need some help with http://philippines.pl/filipiny-informacje-praktyczne-02/
  I specialise in many aspects of SEO including link building, PR, branding and much more!
  You can reach me on my personal freelancer page at sweatyquid.com/Merike
  I look forward to working with you and ranking http://philippines.pl/filipiny-informacje-praktyczne-02/ to the top of Google!
  http://malmo.pl redirected to Your website.

  1. @Marek M : Z Warszawy wyleciałem w środę ok.14 , do Pekinu doleciałem w czwartek o 5 rano (oczywiście uwzględniona została różnica czasu), z kilkanaście godzin przesiadka w Pekinie (stopover in Beijing), wieczorem lot i w nocy z czwartku na piątek byłem już w Manili.
   Pozdrawiam

  1. @Monroe Manson : Do jednego miesiąca pobytu na Filipinach nie musisz mieć wizy. Powyżej tego okresu – albo załatwiasz wizę jeszcze w Polsce (w Ambasadzie Filipin w Warszawie) albo już na miejscu (w Manili lub w każdym największym mieście na każdej większej “turystycznej” wyspie).
   Pozdrawiam

Dodaj komentarz